СОЦІАЛЬНА І ПЕРСОНАЛЬНА ЗНАЧИМІСТЬ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ: ДО ПИТАННЯ ПРО СПРАВЕДЛИВІСТЬ

  • Н. А. Савинова
Ключові слова: справедливість, кримінальне правопорушення, соціальна значимість, персональна значимість, значимість для потерпілого, значимість для винного

Анотація

У статті наводяться аргументи на користь розгляду принципу справедливості з об'єктивних позицій суспільства і суб'єктивних позицій особистості. Пропонується в оці­ночні категорії справедливості, як гарантії прав людини і тренда кримінальної юстиції, включати дві складові: соціальну та персональну значимість кримінального правопору­шення при законодавчій регламентації та практиці застосування.

Соціальну значимість кримінального правопорушення, на думку автора, слід розгля­дати з позицій соціальних очікувань і соціального запиту суспільства як гаранта прин­ципу справедливості при криміналізації. Соціальна значимість залежить від рівня загаль­ної, соціальної і правової культури суспільства, в якому здійснюється оцінка діяння як кримінального правопорушення і криміналізації. Персональну значимість кримінального правопорушення пропонується оцінювати як двоєдність значимості діяння для жертви злочину і винного та співвідносити їх з об'єктивними і суб'єктивними елементами складу кримінального правопорушення.

Опубліковано
2015-11-01