Економічні злочини: сутнісні ознаки та криміналістичний аналіз їх вчинення
Анотація
Стаття присвячена розкриттю питань економічної злочинності. Досліджено ознаки злочину як фундаментальних категорій, що мають вагоме значення під час здійснення пізнання обставин злочину, а тому на основі аналізу наукових праць вчених досліджено механізм вчинення злочинів у сфері економіки та виокремлено їх сутнісні ознаки для запровадження ефективної системи розслідувань таких правопорушень.
До ознак економічної злочинності належать: тривалий характер; характеризується високою затримкою; складається зі злочинних дій суб'єктів господарювання; зазіхає на порядок управління економікою; вчинена фізичними особами (це пояснюється тим, що за кримінальним законодавством суб'єктом злочину може бути лише фізична особа); тісний зв'язок з організованою злочинністю, корупцією та тіньовою економічною діяльністю; формує напівкримінальний менталітет у громадян держави; завдає значної шкоди державі, суспільству або окремим громадянам.
Механізм здійснення даного виду злочину передбачає ряд протиправних дій, серед них: закупівля товарів у кількості, яка не відповідає потребам; проведення конкурсних торгів із залученням підставних осіб; отримання винагороди керівниками установ за надання необгрунтованої переваги під час вибору переможця тендера; внесення завідомо неправдивих відомостей до фінансово-бухгалтерських документів. Для здійснення вищевказаних операцій здійснюється комплекс дій, які в кінцевому результаті призводять до незаконного збагачення за рахунок державних коштів. У криміналістичній літературі злочини в галузі економіки розглядаються як певна технологія злочинного збагачення, в якій розрізняють основні та вторинні злочини.
До основних економічних злочинів належать злочини, вчинені безпосередньо з метою вилучення чужих грошей чи іншого майна. Вторинними економічними злочинами слід вважати такі, які безпосередньо не забезпечують матеріального вигоди злочинцю, але є способом вчинення основного злочину або його приховування. За своєю суттю злочини у сфері економіки спрямовані на вилучення грошей та інших цінностей і пов'язані з порушеннями встановлених законом норм. Відповідно до Кримінального кодексу України до злочинів у сфері економіки можуть бути віднесені шахрайство, вилучення чужого майна шляхом зловживання службовим становищем, а до вторинних економічних злочинів належить легалізація (відмивання) грошей та іншого майна, одержаних унаслідок злочинної діяльності.
Посилання
Кравчук С.Й. Економічна злочинність в Україні. URL : http://westudents.com.ua/knigi/116-ekonomchna-zlochinnst-v-ukran-kravchuk-sy.html.
Меденцев A.M. Характеристика предмета та умов вчинення злочинів у сфері державних закупівель. URL : http://www.vestnik-pravo.mgu.od.ua/archive/juspradenc8/65.pdf.
Пчеліна О.В. Механізм вчинення економічних злочинів. Право і Безпека. 2009. № 4. С. 118-122.
Степанюк Р.Л. Типові технології злочинної діяльності в бюджетній сфері України. Форум права. 2011. № 1. С. 977-981.
Харко Д.М. Кримінологічні проблеми щодо визначення поняття та ознак сучасної економічної злочинності як фактора тінізації економіки України. URL : http://www.apdp.in.ua/v55/119.pdf.