ГЕНДЕРНО-ПРАВОВІ РЕФОРМИ У ШВЕЙЦАРІЇ

  • Н. В. Аніщук
Ключові слова: Швейцарія, гендерно-правові реформи, права жінок, гендерна рівність, гендерна дискримінація

Анотація

Стаття присвячена дослідженню гендерно-правових реформ у Швейцарії, які розглядаються у контексті питань щодо гендерної рівності та гендерної дискримінації. Швейцарія за рівнем гендерното розвитку входить до десятки європейських країн із найвищим показником забезпечення рівноправ'я статей у всіх сферах суспільства. Аналізується гендерно-правовий досвід цієї країни у політичній, соціально-економічній та інших сферах життя швейцарськото суспільства.

Сьогодні Президентом Швейцарії є жінка. Так, наприкінці 2019 р. Президентом Швейцарії на наступний рік обрали Симмонетту Соммаруту. Слід зазначити, що 2019 р. у Швейцарії ознаменувався й тим, що за підсумками парламентських виборів депутатами стала рекордна велика кількість жінок - 42%. Тим самим Конфедерація обітнала за цим показником такі європейські країни, як Норветію, Італію та Францію. Безумовно такі факти вказують на актуальність обраної теми.

Жіноче питання у Швейцарії має довгу історію. Першим кроком на шляху здобуття швейцарськими жінками гендерної рівності стала їх боротьба за виборчі права. Лише в 1971 р. швейцарські жінки нарешті здобули довгоочікуване виборче право після тото, як це питання було винесено на референдум.

Після того, як жінки здобули виборче право, наступним кроком стало включення принципу гендерної рівності до швейцарської Конституції. В 1981 р. відбувся референдум щодо внесення до Основного Закону відповідних поправок, який надав позитивну відповідь.

Наприкінці ХХ століття під впливом гендерно-правового реформування швейцарського суспільства відбулися зміни у політичному житті цієї країни. Наприклад, у 1984 р. Елізабет Копп стала першою жінкою-міністром Швейцарії.

Наступні гендерно-правові реформи у Швейцарії пов'язані із забезпеченням рівноправ'я жінок та чоловіків у сім'ї. На референдумі 1985 р. жінки отримали рівні із чоловіками права у сім'ї.

Важливу роль щодо вирішення гендерного питання відіграє Федеральний закон про рівноправ'я жінок і чоловіків, який набув чинності 1 липня 1996 р. Закон прямо забороняє будь-які форми дискримінації чоловіків і жінок, як прямі, так і непрямі. Закон застосовується в усіх сферах діяльності. Безпосередньо торкається таких сфер, як, наприклад, порядок прийняття на роботу, отримання освіти, виплата заробітної плати.

У статті порушуються питання законодавчого вирішення легалізації проституції, скасування заборони абортів, порушується проблема гомофобії тощо. Зазначається про те, що випадки гендерної дискримінації все ще зберітаються у швейцарському суспільстві.

Робиться висновок, що загалом досвід Швейцарії щодо гендерно-правових реформ має позитивне значення і заслуговує на його вивчення з метою його подальшого втілення у вітчизняному законодавстві. Адже Швейцарія визнана однією із найпрогресивніших країн світу, що докладають зусиль на шляху забезпечення рівноправ'я статей, успішно проводячи гендерно-правові реформи.

Посилання

1. Арта Яна. Феминизм в Швейцарии: почему в самой благополучной стране мире все еще существует гендерное неравенство? URL: knife.media.
2. Бевза Александр. В Швейцарии дискриминацию по признаку сексуальной ориентации признали преступлением. URL: 24 tv.ua.
3. Бондольфи Сибилла. Как швейцарки боролись за право голоса. URL: swissinfo.ch.
4. Двенадцать удивительных фактов о правах женщин в Швейцарии. URL: Iv.sputniknews.ru.
5. Жабер Самуэль. Жизнь и невероятная карьера Элизабет Копп. URL: swissinfo.ch.
6. Когда женщины получили право голоса в разных странах мира? URL: locals.md.
7. Колер Александра. Парламент и женщины: Швейцария опередила Францию и Норвегию. URL: swissinfo.ch.
8. Куренкова Елена. Сотни женщин в Швейцарии вышли на протесты за гендерное равенство — второй раз почти за 30 лет. URL: hromadske.ua.
9. Кхамитсевич Марина. Про швейцарский парадокс, эффект бабочки или горе от ума. URL: win-win.how.
10. Легализация проституции: опыт Швейцарии. URL: business-swiss.ch.
11. Луиджи Иорио. Первая древнейшая. Право на проституцию? Швейцарский опыт. URL: swissinfo.ch.
12. Ройссер Кай, Фенацци Соня. Равенство женщин и мужчин в Швейцарии: мечты и реальность. URL: swissinfo.ch.
13. Роми Кати. Гомофобов в Швейцарии приравняли к расистам. URL: swissinfo.ch.
14. Роми Кати. Закон о гендерном равенстве в теории и на практике. URL: swissinfo.ch.
15. Симонетта Соммарута вступила в должность Президента Швейцарии. URL: tass.ru.
16. Стрелецкий В.Н., Тельнова Н.О. Лихтенштейн. URL: w.histrf.ru.
17. Союзная Конституция Швейцарської Конфедерации от 18 апреля 1999 р. Конституции государств Европы: В 3 т. Т. 3 / Под общей ред. Л.А. Окунькова. Москва : Изд-во НОРМА, 2001. С. 537-580.
18. У Швейцарії десятки тисяч жінок вимагали рівних прав. URL: dv.com.
19. У Швейцарії обрали президента на 2020 рік. URL: eurointegration.com.ua.
20. Швейцария: избиратели поддержали на референдуме криминализацию гомофобии. URL: eurointegration.com.ua.
Опубліковано
2020-07-22