ВПЛИВ ФУНКЦІЙ ДЕРЖАВИ НА ГАЛУЗЕВІ ФУНКЦІЇ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА: ПОСТАНОВКА ПИТАННЯ

  • О. В. Сінькевич
Ключові слова: конституційне право, конституційне право як галузь права, функції держави, функції конституційного права, галузеві функції, функції права

Анотація

Розбудова незалежної Української держави привертає увагу до постійного вдосконалення галузі національного конституційного права. Для цього необхідним є постійний і критичний перегляд галузевих функцій. Безперечно, не можна не переоцінити вагомість зарубіжного досвіду в цій сфері, який узагальнено у працях зарубіжних (а часто і українських) фахівців із конституційного права. Однак варто звернути увагу також і на напрацю-вання фахівців із теорії держави та права, причому не тільки щодо функцій права, а також і щодо функцій держави. До числа основних аргументів на підтримку цього твердження належать тісний зв'язок галузі конституційного права з політикою (високий ступінь полі-тизації норм конституційного права) та історичний розвиток галузі в Україні, який ішов у напрямі від державного до конституційного права.

Найбільш активно питання функцій держави, зокрема, в контексті їхнього зв'язку з функціями права досліджували такі фахівці з теорії держави і права, як Н. Крестовська, Л. Матвеєва, В. Нерсесянц, О. Петришин, П. Рабінович, М. Цвік, Л. Явич та інші. Варто зазначити, що в конституційному праві відповідні монографічні дослідження відсутні, так само як і системні дослідження з цього питання, є лише поодинокі спроби постановки проблеми. Звертаючись до ретроспективи національної юридичної літератури, варто зауважити, що саме функції держави протягом тривалого періоду домінували, а щодо деяких питань - продовжують домінувати.

Метою статті є подальша аргументація тези та формулювання пропозиції щодо того, як же саме функції держави можна врахувати під час формулювання дефініції поняття «функції галузі конституційного права України» та під час виокремлення їхніх видів.

Резюмовано, що вагому роль у тому, що під час аналізу функцій галузі конституційного права України слід враховувати напрацювання дослідників щодо функцій держави, відіграє належність галузі до публічного права. Відповідно, функції Української держави слід брати до уваги під час формування переліку загальносоціальних, а не власно-юридичних функцій галузі конституційного права.

Посилання

1. Сінькевич О.В. Основні напрями дослідження функцій і функціонування конституційного права (до постановки проблеми). Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. 2016. № 2. С. 29-36.
2. Мішина Н.В. Органи самоорганізації населення у системі місцевого самоврядування. Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія». 2019. Т. ХХІІІ. С. 84-91.
3. Мішина Н.В. Конституційна скарга та індивідуальна заява до Європейського суду з прав людини як юридичні гарантії прав людини в Україні. Право України. 2018. № 12. С. 178-196.
4. Програма фахового вступного випробування з теорії держави і права. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. URL: МІр://узШр.п1и.еаи.иа/програми-вступ-них-випробувань.
5. Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства : учебник для юридических вузов и факультетов. Москва : Издательская группа НОРМА-ИНФРА-М, 1999. 552 с.
6. Крестовська Н.М., Матвеєва Л.М. Теорія держави і права: Практикум. Тести : підручник. Київ : Юрінком Інтер, 2015. 584 с.
7. Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави: навч. посібник. 9-е вид., зі змінами. Львів : Край, 2007. 191 с.
8. Загальна теорія права : підручник / за заг. ред. М.І. Козюбри. Київ : Ваіте, 2016. 392 с.
9. Тихомиров Ю.А. Публичное право : учебник. Москва : Издательство БЕК, 1995. 496 с.
10. Иоффе О.С., Шаргородский М.Д. Вопросы теории права. Москва : Государственное издательство «Юридическая литература», 1961. 381 с.
11. Явич Л.С. Общая теория права. Ленинград : Изд-во Ленинградского университета,
1976. 285 с.
12. Алексеев С.С. Общая теория права : в двух томах. Т. II. Москва : Юридическая литература, 1982. 360 с.
13. Бойцова В.В., Бойцова Л.В., Ломовский В.С. Конституционное право в российской правовой системе. Общественные науки и современность. 1993. № 6. С. 36-47.
14. Кашанина Т.В., Кашанин А.В. Основы российского права : учебник для вузов. 2-е изд., измен. и доп. Москва : Издательство НОРМА (Издательская группа НОРМА-ИНФРА-М),
2000. 800 с.
15. Теорія держави та права : навч. посіб. / Є.В. Білозьоров, В.П. Власенко, О.Б. Горова, А.М. Завальний, Н.В. Заяць та ін. ; за заг. ред. С.Д. Гусарєва, О.Д. Тихомирова. Київ : НАВС,
Освіта України, 2017. 320 с.
16. Волинка К.Г. Теорія держави і права : навч. посіб. Київ : МАУП, 2003. 240 с.
17. Радько Т.Н., Толстик В.А. Категория «функция права» в юридической науке. Хропа-нюк В.Н. Теория государства и права : хрестоматия. Москва : Интерстиль, 1998. С. 409-419.
18. Загальна теорія держави і права : підруч. для студ. юрид. вищ. навч. закл. / М.В. Цвік, О.В. Петришин, Л.В. Авраменко та ін. ; за ред. д-ра юрид. наук, проф., акад. АПрН України М.В. Цвіка, д-ра юрид. наук, проф., акад. АПрН України О.В. Петришина. Харків : Право,
2009. 584 с.
19. Горшенев В.М. Способы и организационные формы правового регулирования в социалистическом обществе. Москва : Юридическая литература, 1972. 258 с.
20. Глебченко О.А. Охранительная функция в системе функций права. Сибирский юридический вестник. 2008. № 4. С. 8-12.
Опубліковано
2020-07-22