ОКРЕМІ АСПЕКТИ ЗАСТОСУВАННЯ ДО ЗАСУДЖЕНОГО ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ З ВИПРОБУВАННЯМ ЯК ОДНІЄЇ З ФОРМ РЕАЛІЗАЦІЇ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
Анотація
Габлей Н. Г. Окремі аспекти застосування до засудженого звільнення від відбу- вання покарання з випробуванням як однієї з форм реалізації кримінальної відпові- дальності. – Стаття. У статті досліджуються окремі аспекти застосування до засудженого звільнення від відбування покарання з випробуванням. Варто зауважити, що останнім часом у держа- ві спостерігається тенденція розширення сфери застосування покарання без позбавлення волі як один із напрямів кримінальної політики нашої держави. Звільнення від відбуван- ня покарання з випробуванням ввібрало в себе найкращі якості умовного засудження й відстрочки виконання вироку, які передбачалися у Кримінальному кодексі 1960 року. Інститут звільнення від відбування покарання поєднує в собі водночас принципи призна- чення і звільнення від покарання, відстрочки виконання покарання, даючи можливість засудженому самому відхилити відбування призначених за вироком суду виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження або позбавлення волі. У стат- ті відображено сутність звільнення від відбування покарання з випробуванням, визначено його мету, доцільність покладення на засуджених обов’язків і додаткових покарань, а та- кож з’ясовано, які саме підстави є достатніми й необхідними для звільнення від відбування покарання з випробуванням. Зауважено також, що звільнення від відбування покарання з випробуванням є одним із заходів кримінально-правового впливу на особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, тому з’ясування його правової природи є неможливим без звернення до визначення кримінальної відповідальності та форм її реалізації. Підставою для застосування звільнення від відбування покарання з випробуванням є визнання судом можливості виправлення засудженого без реального відбування призначеного покарання. Такий висновок ґрунтується на підставі врахування тяжкості кримінального правопорушен- ня, особи винного й інших обставин справи. До інших обставин справи, які можуть врахо- вуватися судом під час застосування звільнення від відбування покарання, належать обста- вини, які пом’якшують або обтяжують покарання. Можливість виправлення засудженого є важливою умовою, оскільки це впливає на те, є особа небезпечною чи навпаки. Аналі- зуючи обов’язки, що можуть покладатись на засудженого під час застосування цього виду звільнення від відбування покарання, дійшли висновку, що перелік зазначених обов’язків є вичерпним, суд на власний розсуд не може покладати на особу, до якої застосовано звіль- нення від відбування покарання з випробуванням, інших обов’язків, а також скасовувати повністю або частково, доповнювати раніше покладені на засудженого обов’язки.
Посилання
2. Кримінальний процесуальний кодекс України : Закон від 13 квітня 2012 р. № 4651<…>VI. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 (дата звернення: 22.11.2021).
3. Габлей Н.Г. Засуджений як суб’єкт кримінально-процесуальної діяльності. Прикарпат- ський юридичний вісник. 2013. № 1(3). С. 280<…>290.
4. Резніченко Г.С., Мурадян Г.Р. Правова природа звільнення від відбування покарання з випробуванням. Південноукраїнський правовий часопис. 2020. С. 154<…>158.
5. Кримінальна справа № 235/689/20 провадження № 51-1411км21. Кримінальні спра- ви (до 01.01.2019 р.) ; Злочини проти власності. URL: https://reyestr.court.gov.ua/ Review/99009843
6. Огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду України (актуальна практика) : рішення, внесені до ЄДРСР, за серпень 2021 р. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/Oglyad_ KKS_August_2021.pdf
7. Кримінальний кодекс України : Закон від 5 квітня 2001 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/2341-14#n522 (дата звернення: 22.11.2021).
8. Вирок від 20.10.2021 р. № 521/4558/21 Малиновського районного суду м. Одеси. URL: https://verdictum.ligazakon.net/document/100432616?q="тома% 20соєра".