ЩОДО ПРЕДМЕТА ТА ОБ’ЄКТУ ДОГОВОРУ ТРАНСФЕРУ ТЕХНОЛОГІЙ

  • В. С. Дмитришин
Ключові слова: ринок технологій, розпоряджання правами на технологію, ліцензування технологій, , істотні умови договору трансферу технологій, передання технології, комерціа- лізація технології

Анотація

Дмитришин В. С. Щодо предмета та об’єкту договору трансферу технологій. – Стаття.

Стаття присвячена розгляду питання щодо предмета й об’єкту договору трансферу технологій як комплексного явища, що містить елементи різних правовідносин. Виявлено колізію законодавства, яка не дає правової визначеності змісту договору, що дозволяє тлу- мачити його і як договір про передання прав, і як договір про надання прав у тимчасове користування (ліцензування). Відповідно до мети, яку ставлять сторони договору під час його укладення, договір трансферу технологій може передбачати або відчуження прав на технологію, або надання прав у тимчасове використання із зобов’язанням повернення їх власнику. У випадку надання такому договору форми ліцензійного договору ліцензія має позитивний характер, що передбачає обов’язковість активних дій ліцензіара зі створення ліцензіату можливостей для реалізації мети договору. Установлено, що предметом догово- ру трансферу технологій, змістом якого є передання (відчуження) технології, є права на об’єкти, котрі у своїй сукупності є технологією, а договору, змістом якого є надання права на використання технології, – дозвіл на використання комплексу зазначених прав. Опра- цьоване питання співвідношення понять «предмет» та «об’єкт» договору трансферу техно- логії та «предмета самої технології» як мети її застосування. Звернуто увагу на недоліки законодавства, які тлумачать технологію виключно як процес, виводять за межі об’єкту договору «предмет технології», тобто кінцевий продукт, на створення якого технологія і спрямована, що значно ускладнює передання прав на інформацію, знання, об’єкти інте- лектуальної власності, які визначають мету застосування технології. Висловлено пропози- цію щодо внесення змін до законодавства, зокрема щодо необхідності відбиття в нормах законодавства індивідуальних специфічних вимог до суттєвих умов договорів залежно від їх предмету. Запропонована думка про необхідність внесення змін до законодавства, якими потрібно передбачити віднесення до складу технології не лише процесу, але й об’єкта, який є метою застосування технології, шляхом деталізації відповідного визначення в термінах «об’єкт технології» та «технологія».

Посилання

1.Продержавнерегулюваннядіяльностіусферітрансферутехнологій: ЗаконУкраїни№ 143-V від14 вересня2006 р. / ВерховнаРадаУкраїни. Відомості Верховної Ради Укра¬їни. 2006. № 45. Ст. 434.
2. ЧорнаЖ.Л. Допитанняпроістотніумовиліцензійногодоговору. Університетські на¬укові записки. 2017. № 63. С. 106–116.
3. КирилюкА.В. Особливостіліцензійногодоговорунавикористанняоб’єктівінтелекту-альноївласності. Актуальні проблеми держави і права. Вип. 43. Одеса: Юридичналітерату¬ра, 2008. С. 98–104.
4. КовальІ.Ф., ТкачукГ.В. Щодоістотнихумовліцензійногодоговорунавикористанняторговельноїмарки. Теорія і практика інтелектуальної власності. 2019. № 2. С. 31–38.
5. И.А. Лицензионныйдоговорнаизобретенияиноу-хау. Советское государство и право. 1983. № 6. С. 54–59.
6. БогуславскийМ.М. ПокупкаипродажалицензийвСССР. Советскоегосударствоиправо. 1968. № 5. С. 53–61.
7. БажановВ.О. Загальнахарактеристикаліцензійногодоговору. Європейські перспекти¬ви. 2013. № 11. С. 125–131.
8. Правоинтеллектуальнойсобственности: торговыеаспекты / Г.А. Андрощук, П.П. Край¬нев, И.М. Кавасс. Киев: Издательскийдом«ІнЮре», 2000. 164 с.
9. Правоинтеллектуальнойсобственности: учебник/ подред. И.А. Близнеца. Мо-сква: Проспект, 2015. 846 с.
10. СвитЮ.П. Коммерческоеправо. Краткийкурслекций. Москва: Юрайт, 2011. 171 с.
11. ЗагрішеваН.В. Щодосучаснихпідходіввикористанняправінтелектуальноївласності. Законодавство України: проблеми та перспективи розвитку : матеріалиХІІ Всеукраїнськоїнауково-практичноїконференції, м. Київ, 31 березня2011 р. Київ: Вид-воЄвропейськогоуні¬верситету, 2011. С. 41–45.
Опубліковано
2022-01-26